Skocz do zawartości
Jans

UWAGA ! Facebook zdjecia ...

Rekomendowane odpowiedzi

Uzytkownicy Facebooka sa narazeni na grozne ataki hakerow.

Tutaj szczegoly i link do opisu :

 

https://niebezpiecznik.pl/post/jesli-znajomy-przesle-ci-na-facebooku-zdjecie-nie-otwieraj-go-to-atak/?more

 

cytat : " Uwaga na nowy scam, który rozpowszechnia się poprzez czat na Facebooku. Jego skala wydaje się być spora, gdyż na redakcyjną skrzynkę co chwilę wpływają informację na temat tego “wirusa”. Poniżej opisujemy na czym polega atak i co zrobić, jeśli niestety w fałszywe zdjęcie od znajomego już kliknęliście…
UWAGA! Poniżej prezentujemy tylko 1 ze scenariuszy ataku, bazując na próbkach jakie posiadamy. Docierają do nas jednak informacje, że istnieją także inne warianty ataku, które przejmują kontrolę nad kontami ofiar bez konieczności instalowania im złośliwego rozszerzenia do przeglądarki lub szyfrują dysk twardy! Jeśli ktoś dysponuje taką próbką, prosimy o kontakt.

Aktualizacja: Jeśli otworzyłeś to zdjęcie w systemie Windows, w przeglądarce innej niż Chrome NATYCHMIAST wyłącz komputer i doczytaj ten artykuł z innego urządzenia. Jest bowiem spora szansa na to, że twój dysk twardy jest teraz szyfrowany i jeśli nie masz backupów, będziesz musiał zapłacić przestępcom za jego odszyfrowanie! "

 

W nawiazaniu do tych atakow przypominam o koniecznosci dbania we wlasnym interesie o ochrone komputera szeroko pojeta a tutaj szczegolnie o ochrone przed zlosliwym oprogramowaniem.

Potrzebne programy skanujace juz wczesniej wymienialismy w naszych dyskusjach i poradach.

Pamietajmy , ze kazdy komputer (smartfon!) wymaga regularnej dbalosci nie tylko sprzetu ale i oprogramowania.

 

Zaniedbania w tym zakresie sa grozne !

 

 

 

 

 

  • Lubię 2

Skopiuj link do postu


Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj jeden z ciekawszych komentarzy uzytkownikow ktorzy "wpadli" :

 

 

ffamousffatman 2016.11.20 23:27 | # |

 

“Otworzyłam w Firefox na Linuksie. Nigdzie mnie nie przekierowało.

 

Jak żyć?”

 

– Tak jak ja, samemu się przekierować.   :dobre:

  • Lubię 2

Skopiuj link do postu


Odnośnik do odpowiedzi

A tutaj moj komentarz jak ja kiedys chyba jeden jedyny raz w zyciu  "wpadlem" w necie.

Otoz pisalem sobie na jakims "zbiorniku" z pewna "panna" od dluzszego czasu o pierdolach.

Potem napisala , ze wybiera sie na wakacje do Egiptu.

Po "powrocie" byla zachwycona jak tam pieknie a szczegolnie piekni krajowcy  ... hihih , prawdziwi gentelmani spod palm.

Spytala czy chcialbym zobaczyc jej opalenizne. Ja na to "glupi" szybko odpowiedzialem  -  jasne !!! 

Panna wyszla wiec na porzadna a ja na glupka.

Przyslala zdjecie na plazy na lezaku, na brzuchu lezac i na golasa . A wiec caly tyl wspaniale zaprezentowany.

Znakomita pupa brazowa od slonca a reszta bardzo ksztaltna i ponetna. Zapamietalem to zdjecie z dwoch powodow.

Po pierwsze zastanawialem sie dlaczego Egipcjanie pozwalaja lezec na lezaku na golasa ale druga przyczyna byla duzo wazniejsza.

Dlaczego komputer w czasie podziwiania tego zdjecia zdechl nagle i na zawsze ???

Perfidny wirus umieszczony w pliku .jpg tego zdjecia zniszczyl mi system i moje zbiory.

Reanimacja uszkodzonego komputera trwala 3 dni.

W rezultacie jestem juz duzo bardziej ostrozny w otwieraniu obcych zalacznikow.

 

Najwazniejsze jest przed otwarciem obcego zalacznika sprawdzenie go na zawartosc obcych tresci.

Nalezy to zrobic tak jak to juz zostalo wczesniej tutaj w Grupie opisane.

Wtedy nie musimy sie obawiac niespodzianek.

Polecam to wszystkim korzystajacym z komputera czy smartfona !

Skopiuj link do postu


Odnośnik do odpowiedzi

Podstawa to myślenie, a nie klikanie gdzie popadnie. Można mieć windowsa, bez antywirusa i żyć bezproblemowo, jak się czyta i myśli o tym co się otwiera.

  • Lubię 3

Skopiuj link do postu


Odnośnik do odpowiedzi

Podstawa to myślenie, a nie klikanie gdzie popadnie. Można mieć windowsa, bez antywirusa i żyć bezproblemowo, jak się czyta i myśli o tym co się otwiera.

Oj, tu nie masz racji niestety. Windows jest na tyle dziurawy, że wystarczy żebyś zostawił takiego czystego windowsa włączonego i podłączonego do internetu, i nie wykonywał na nim żadnych operacji, a po pewnym czasie już będzie komputerem zombie.

Skopiuj link do postu


Odnośnik do odpowiedzi

Tak było z Windowsem XP, w 7 jako tako działa już firewall (wbudowany), w 10 podobnie. Dziurawy to jest białkowy interfejs pomiędzy krzesłem a klawiaturą. W innym wątku dawno temu Sem pisał o tym, że żaden antywirus nie uchroni bezmyślnego użytkownika i ma 100% racji. Żaden antywirus nie zablokuje dodatku do przeglądarki który sam dobrowolnie zainstalujesz, nie do końca świadomie, ale to Ty wyrazisz na to zgodę. Podobnie otwieranie załączników z poczty czy wspomnianych zdjęć z facebooka. Od tego antywirus nie uchroni w 100% a myślenie owszem. Niejednokrotnie dostaję komputer w swoje ręce, gdzie użytkownik płacze na niechciane reklamy, spowolnione działanie, okazuje się, że sam zainstalował dziwne aplikacje, dodatki i wtyczki, oczywiście na informację, że zainstalował pada riposta, że "samo się". No niestety nie oszukujmy się ale jesteśmy mało świadomi, jeśli na prośbę "zrestartuj komputer" czy nawet sprecyzowane "uruchom ponownie" po 10 minutach komputer dalej nie odpowiada w sieci, okazuje się, że użytkownik wybrał "zamknij system". I co tu wymagać żeby taki człowiek myślał co klika w przeglądarce, jak z włączeniem i wyłączeniem, ponownym uruchomieniem komputera ma problem.

Edit: Stawiasz Win7, uruchamiasz i konfigurujesz firewalla, nie instalujesz żadnego antywirusa, podłącz do sieci i przetestuj, zobaczysz, że do komputera zombie będzie mu bardzo daleko. Oczywiście jeśli nie będzie z niego w tym czasie korzystał żaden użytkownik.

  • Lubię 2

Skopiuj link do postu


Odnośnik do odpowiedzi

Ależ oczywiście, że najsłabszym ogniwem jest zawsze użytkownik. Dlatego właśnie w korpo użytkownicy mają narzucone ograniczenia, i mogą zrobić na "swoim" komputerze prawie nic. Natomiast samo wystawienie maszyny do internetu bez dodatkowych zabezpieczeń, to jest proszenie się o kłopoty. Nie na takie maszyny się włamują... Exploitów przeczesujących adresację ip po wszystkich portach jest masa. I prędzej czy później taka maszyna będzie zainfekowana. A wbudowany firewall windowsowy... no proszę Cię...

Skopiuj link do postu


Odnośnik do odpowiedzi

. A wbudowany firewall windowsowy... no proszę Cię...

No słucham?

 Natomiast samo wystawienie maszyny do internetu bez dodatkowych zabezpieczeń, to jest proszenie się o kłopoty. Nie na takie maszyny się włamują...

Ale żeby się włamać trzeba mieć jak i po co. Jeśli nie masz użytkownika komputera, który nic nie zainstaluje, nie uruchomi, no sorry ale sam windows nie skonfiguruje sobie poczty, nie pobierze i nie otworzy załączników, nie zaloguje sie na facebooka, nie zainstaluje niechcianych aplikacji, keylogera trż nie ściągnie.

  • Lubię 1

Skopiuj link do postu


Odnośnik do odpowiedzi

No słucham?

No wedle mnie, porównanie wbudowanego firewalla windowsowego do zewnętrznego, jest jak porównanie do jazdy w zimę na oponach uniwersalnych i zimowych.

 

Lepiej mieć uniwersalne niż letnie, ale do zimowych tym uniwersalnym daleko.

 

Oczywiście, zakładając idealną sytuację, że system będzie miał ZAWSZE najbardziej aktualne poprawki, zmniejszamy ryzyko. Ale ile osób ma ustawione pobieranie update od razu jak się pojawi? A ile robi to raz na dzień/tydzień?

 

Ale żeby się włamać trzeba mieć jak i po co.

Przez dziury w samym systemie, i po to żeby przejąć kontrolę nad maszyną, włączając ją do botnetu.

No i teraz kolejna sprawa, po co komu komputer z którego nikt nie korzysta, nie ma odpalonych żadnych aplikacji, jest goły i podłączony do netu, i tylko prąd ciągnie? :) Takich maszyn chyba nie ma. Zawsze będą jakieś usługi pracować. W tych usługach też wykrywane są dziury. Jeśli maszyna pracuje i na czas nie zostanie dziura załatana, to mimo że nic nie zostało dodatkowego na niej uruchomione, można za jej pośrednictwem przejąć kontrolę nad komputerem. Wiadomo że to takie hipotetyczne gadanie. Ale jednak możliwe.

 

I tak, jeszcze raz zgadzam się, że najlepszy antywirus i firewall nie pomogą na głupotę użytkownika komputera, który będzie np ignorował ich ostrzeżenia.

Skopiuj link do postu


Odnośnik do odpowiedzi

Przy tego rodzaju REWELACJACH wyglaszanych przez niektorych powyzej pozostaje mi tylko zacytowac

Polska Wszechnice Informatyczna

ktora jest portalem wiedzy informatycznej dla studentow, wykladowcow,absolwentow polskich uczelni wyzszych.

 

Różnica między zapora firewall a programem antywirusowym.

 

Oba te pojęcia sa ze soba często mylone, choć różnica w działaniu firewalla i programu antywirusowego jest dosć znaczna.

Firewall, czyli zapora ogniowa, służy do ochrony komputera, gdy jest on połaczony z siecia.

Zamyka dostęp do systemu wszelakim wirusom oraz hackerom, pełni więc rolę profilaktyczna. Jesli już jednak dojdzie do infekcji wirusem, do akcji przystępuje program antywirusowy - jego zadaniem jest go namierzyć, rozpoznać i ostatecznie usunać.

 

Czy zapora zawsze powinna być właczona?

Zawsze, kiedy komputer łaczy się z siecia. Jesli nie ma połaczenia oczywiscie nie jest to konieczne, dobrym nawykiem jest jednak pozostawiać ja właczona nawet wtedy, gdy nie korzystamy z sieci. Wystarczy bowiem dosłownie kilka sekund niezabezpieczonego połaczenia, aby do systemu wdarli się nieproszeni goscie. Połaczenie bez zapory firewall można porównać do pozostawienia otwartych drzwi, kiedy wychodzimy z domu. Możemy oczywiscie mieć szczęscie i po powrocie zastaniemy wszystko na swoim miejscu, jednak bardzo prawdopodobne, że kiedys to szczęscie nas opusci.

 

każdy system operacyjny wymaga instalacji zapory?

Nie. Jesli jestes użytkownikiem systemu Microsoft Windows XP, nie musisz instalować dodatkowej zapory, ponieważ posiada on już wbudowany firewall. Jesli nie masz zainstalowanej najnowszej aktualizacji Service Pack 2, musisz właczyć taka zaporę dla każdego połaczenia osobno. Service Pack 2 instaluje w systemie jedna zaporę dla wszystkich połaczeń, nie trzeba więc sprawdzać wszystkich połaczeń pojedynczo. O konfiguracji tej zapory oraz nowosciach, jakie wnosi ten dodatek przeczytasz w osobnym artykule.

 

Jak właczyć wbudowana zaporę firewall w systemie Windows XP?

Kliknij Start -> Panel sterowania (lub Start -> Ustawienia -> Panel sterowania). Jesli po lewej stronie widzisz link "Przełacz do widoku klasycznego", kliknij w niego. Następnie znajdz ikonę "Połaczenia sieciowe" i kliknij w nia dwukrotnie. W nowym oknie zobaczysz ikony połaczeń sieciowych, jesli korzystasz z kilku połaczeń, następne kroki musisz wykonać dla każdego z nich osobno.

Kliknij na ikonie połaczenia prawym przyciskiem myszy i wybierz "Własciwosci". Następnie otwórz zakładkę "Zaawansowane", znajdziesz tam opcję "Chroń mój komputer i moja sieć...". Upewnij się, że opcja ta jest zaznaczona (kwadracik po lewej stronie powinien być zaznaczony). Jesli nie widzisz tego kwadracika oznacza to, że posiadasz zainstalowany dodatek Service Pack 2 i nie musisz właczać zapory dla każdego połaczenia z osobna.

 

Czy program antywirusowy jest naprawdę konieczny?

Jesli zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego komputera, w tym także na przechowywanych na nim danych, jest to program absolutnie niezbędny, podobnie jak firewall. Nawet jesli zabezpieczysz swoje połaczenie istnieje niewielka szansa, że do systemu może przedostać się wirus. Możesz otrzymać go np. poczta e-mail lub nieswiadomie zainstalować przegladajac niektóre witryny internetowe. Najnowsze programy antywirusowe działaja w sposób ciagły, gdy komputer jest właczony, tzn. cały czas skanuja system w poszukiwaniu podejrzanych plików. Daje więc to prawie stuprocentowa pewnosć, że wirus zostanie wykryty zaraz po tym, kiedy przedostanie się do komputera. Prawie, ponieważ niestety nie istnieje na swiecie program antywirusowy, który zapewniałby całkowita ochronę komputera. Wiaże się to głównie z tym, że codziennie na swiecie pojawia się kilkadziesiat nowych wirusów, które wykorzystuja coraz to inne sposoby przedarcia się do systemu operacyjnego. Dlatego tak ważne jest aktualizowanie programu antywirusowego na bieżaco, najlepiej codziennie. Większosć z nich robi to samodzielnie przez Internet. Program antywirusowy, nawet kupiony niedawno, nie ochroni komputera, jesli nie będzie stale aktualizowany.

 

Jak często należy skanować system?

Oprócz ciagłego skanowania systemu, większosć programów antywirusowych posiada także opcję gruntownego badania systemu pod katem obecnosci wirusów. Sprawdz, czy Twój program antywirusowy również posiada taka opcję, trzeba ja zwykle uruchamiać samodzielnie. Badane sa wtedy wszystkie pliki na dysku, w tym wpisy w rejestrze systemu operacyjnego. Warto to robić jak najczęsciej, najlepiej co kilka dni lub zawsze wtedy, gdy pojawia się nowe aktualizacje bazy wirusów.

Czy jesli zainstaluję kilka programów antywirusowych i zapór firewall, mój komputer będzie bezpieczniejszy?

Stanowczo odradzamy takie działanie. Kilka programów antywirusowych i zapór firewall zainstalowanych w tym samym czasie moga doprowadzić do niepożadanego zachowania systemu. Może zdarzyć się sytuacja, że jeden program antywirusowy natrafi na próbki wirusów (czyli fragmenty ich kodów) innego programu i uzna je za zakażone, podnoszac w ten sposób fałszywy alarm lub nawet usuwajac je. To samo tyczy się dwóch lub więcej zapór firewall, ich niepoprawne działanie może nawet zablokować całkowicie dostęp do Internetu. Optymalne rozwiazanie to posiadanie jednego programu antywirusowego i jednej zapory firewall. Nie dotyczy to jednak narzędzi do usuwania robaków internetowych i oprogramowania typu spyware, moga one być stosowane równoczesnie z programem antywirusowym.

 

Jakich programów najlepiej użyć?

Jesli jeszcze nie masz zainstalowanego w systemie programu antywirusowego ani zapory firewall, zrób to jak najszybciej! Na rynku istnieje wiele takich programów, zarówno darmowych jak i płatnych. Zapraszamy do działu Download, gdzie znajdziesz kilka najbardziej znanych programów.

 

 

Tutaj zapraszam w imieniu Grupy ZKF Komputer do corocznego przegladu (ratingu) aktualnych programow antywirusowych umieszczanych regularnie.
Zapraszam rowniez we wlasnym imieniu dyskutantow do poszerzania swojej wiedzy informatycznej !

  • Lubię 1

Skopiuj link do postu


Odnośnik do odpowiedzi

Cuckoldplace Poland © 2007 - 2024

Jesteśmy szanującym się forum, istniejemy od 2007 roku. Słyniemy z dużych oraz udanych imprez zlotowych. Cenimy sobie spokój oraz kulturę wypowiedzi. Regulamin naszej społeczności, nie jest jedynie martwym zapisem, Użytkownicy stosują się do zapisów regulaminu.

Cookies

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Polityka Wewnętrzna

Nasze Forum jest całkowicie wolne od reklam, jest na bieżąco monitorowane oraz moderowane w sposób profesjonalny przez ekipę zarządzającą. Potrzebujesz więcej informacji? Odwiedź nasz Przewodnik. Jednocześnie przypominamy, że nie przyjmujemy reklamodawców. Dziękujemy za wizytę i do zobaczenia!

×
×
  • Dodaj nową pozycję...